חוק שירותי התעופה נותן מענה מפורט למקרים בהם הטיסה מתעכבת או מתבטלת. על פי הוראות החוק הגדרת "טיסה שבוטלה"- היא טיסה שלא המריאה או טיסה שהמריאה באיחור של 8 שעות.

 הגעתם לשדה התעופה, הטיסה מתעכבת או גרוע מכך בוטלה מה קובע החוק?

איחור העולה על שעתיים יזכה אתכם במזון, משקאות ושירותי תקשורת על חשבון מפעיל הטיסה. איחור העולה על חמש שעות ועד שמונה שעות יזכה אתכם בהשבת כספי תמורת הכרטיס או בכרטיס טיסה חלופי, במקרה של כרטיס טיסה חלופי תהיו גם זכאים בשירותי הסעה ולינה על חשבון מפעיל הטיסה.

אך מה קורה באיחור העולה על 8 שעות? במקרה זה תהיו זכאים הן להשבת התמורה והן לפיצוי כספי בשווי אלפי שקלים. מפתח הפיצוי הוא ע"פ מרחק הטיסה. טיסה ליעד המרוחק עד 2,000 ק"מ יזכה אתכם בפיצוי בשווי של 1,280 ₪. טיסה ליעד בין 2,000 ק"מ ל- 4,000 ק"מ יזכה אתכם בפיצוי בשווי של 2,050 ₪. טיסה ליעד העולה על 4,500 ק"מ יזכה אתכם בפיצוי בשווי של 3,070 ₪.

לאחרונה טיפל משרדנו במקרה בו זוג צעירים בשנות העשרים לחייהם הזמינו טיסה למקסיקו באמצעות חברת התעופה "אייר קנדה", הטיסה כללה 2 עצירות הראשונה בבריסל והשנייה במונטריאול.

כאשר הגיעו ליעד הראשון, התעכבה הטיסה במשך למעלה משעתיים, דבר אשר גרר עיכוב מתמשך, אשר בעקבותיו הגיעו למונטריאול לאחר שטיסת ההמשך למקסיקו עזבה את שדה התעופה. לאור זאת, היה על בני הזוג לשהות במשך יומיים במונטריאול עד הטיסה הבאה למקסיקו.

אומנם, חברת התעופה דאגה להוצאות שהותם במונטריאול, אך הטיול המתוכנן במקסיקו התקצר. חברת התעופה סירבה לפצות את בני הזוג, ולפיכך הוגשה תביעה כנגדה לבית המשפט השלום בתל אביב.

בהתחלה כשפנו בני הזוג לחברת איר קנדה בדרישה לפיצוי הסכימה החברה לפצות את בני הזוג בפיצוי מזערי בסך של כ- 106 דולר קנדי. ואולם במחשבה שניה החליטו בני הזוג להגיש תביעה כנגד חברת התעופה.

במסגרת התובענה שהוגשה באמצעות משרדנו הסכימה חברת התעופה להגיע להסדר פשרה לפיו תפצה את בני הזוג בפיצוי כספי בסך של 9,300 ₪ וזאת בהתאם להוראות חוק התעופה.

במקרה זה הוראות החוק היו ברורות מאוד, ועיכוב הטיסה במונטריאול ענה להגדרה של "ביטול טיסה" ועל כן בני הזוג קיבלו את הפיצוי הכספי הגבוה אשר הגיע להם.

**הבהרה: אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי. כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.   

הכותב הוא עורך דין מיכאל שטרית, שותף ומייסד במשרד עורכי הדין מיכאל שטרית המתעסק בין היתר בדיני נזיקין לפרטים וייעוץ משפטי חייג: 02-9925566 או באתר האינטרנט שלנו: www.sb-law.co.il.