רוב רובם של הלקוחות המגיעים למשרדנו אינם מכירים את המושגים הבסיסיים אשר מהווים אבני דרך בטרם רכישת נכס. לחלקם מדובר בשפה זרה, אחרים, אינם מבינים את החשיבות על הקפדה על סדר פעולות נכון בטרם התקשרות כזו או אחרת עם מוכר הדירה.

אומנם, לכולם ברור, כי מדובר בעסקה היקרה בחיי הזוג הצעיר, עסקת חייהם, אך לצערנו, אף אחד לא "הכשיר" אותם או לימד אותם איך לבצע רכישה נכונה של הנכס.

התהליך אותו אנו עוברים יחד עם לקוחותינו, מעניק להם ידע בסיסי הכרחי בנדל"ן, מידע אשר יכול לחסוך להם כסף רב, בעסקה היקרה בחייהם. התהליך משנה אצלם את התפיסה המוטעית לפיה, מוצאים דירה, נותנים מקדמה, ומחפשים חבר (עורך דין) "שיתפור" את העסקה במינימום עלויות.

"ציר הזמן" הנכון, אותו אנו בונים ללקוחותינו, שונה לחלוטין מהתפיסה הרווחת- המוטעית. "ציר הזמן" מעניק ללקוחותינו כלים נכונים, שבאמצעותם רכישת הדירה הופכת להיות כדאית יותר.

מהו "ציר הזמן" הנכון לרכישת הדירה?

ראשית, אנו מקיימים פגישה ראשונית עם הלקוח בה אנו מקבלים מידע רב על הלקוח עצמו ומידע ראשוני על הנכס הפוטנציאלי אותו מבקש הוא לרכוש.

המידע אותו אנו מבקשים הינו: הון עצמי לרכישת הדירה, שווי הרכישה המבוקש, שכר נטו משותף של בני הזוג ומידע על הוצאות ממוצעות של בני הזוג וזאת על מנת לקיים בחינה ראשונית של יכולת החזר של לקוח בגין המשכנתא המבוקשת. מהי משכנתא? משכנתא הינה הלוואה אשר לרוב ניתנת ללקוחות כאשר הבטוחה להחזרתה הינה שעבוד הנכס אותו אתם מבקשים לרכוש.

המידע בקשר למחיר הנכס, והאם מדובר בדירה ראשונה של הרוכשים הינו חשוב, הואיל ויש לבצע תכנון מס נכון ולבחון האם הרוכשים זכאים לפטור ממס רכישה.

עם תוצאות הבחינה הראשונית, שלעיתים מהווה תמהיל נכון של משכנתא, אנו פונים לקבל עבור הלקוח אישור עקרוני למשכנתא ורשימת שמאים מוסכמים של הבנק. חשוב להבין, כי הדרישה לקבלת אישור עיקרוני מאת הבנק ובחירת שמאי מוסכם אשר יבדוק את הנכס בטרם ההתקשרות בהסכם הרכישה, הינה כתוצאה של מקרי עבר, בהן שמאים מטעם הבנק מצאו פגמים בנכס ו/או אי התאמות בין הצהרות המוכר ללקוחותינו בטרם הרכישה.

בשלב זה, אנו נתקלים בשאלות, מדוע עלינו לקחת שמאי. התשובה לכך היא פשוטה, ממילא הבנק מחייב בדיקת הנכס באמצעות שמאי בטרם יעביר הוא את הכסף. כאשר עלויות השמאי מטעמו של הבנק נעות סביב 600 – 1000 ₪. לפיכך אנו ממליצים ללקוחותינו, לבצע את אותה הבדיקה, אשר ממילא מתחייבת ע"פ הבנק, בטרם הרכישה. כאשר חוות דעתו של השמאי, תהיה ממוענת בסופו של יום גם לבנק.

בד בבד, אנו מקיימים בדיקה רישומית של הנכס. את הבדיקה אנו מקיימים באמצעות אישור הזכויות של הנכס. אישור הזכויות, הינו למעשה תעודת הזהות של הנכס, וממנו אנו מקבלים את המידע ההכרחי בגין הנכס המבוקש כגון: מהות הזכויות בנכס, בעלי הזכויות הנכס ואת ההערות ו/או השעבודים אשר קיימים (אם קיימים) על הנכס. את אישור הזכויות ניתן להוציא מהטאבו (נסח טאבו) במידה והנכס רשום בטאבו, ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) או בחברה המשכנת.

את הבחינה והניתוח של אישור הזכויות אנו מבצעים יחד עם הלקוחות, תוך השוואה עם המידע אשר נימסר להם מאת המוכרים למצב הרישומי בפועל. ההקפדה על בחינה וניתוח השוואתי יחד עם הלקוחות מונעת מקרים בהן ללקוחות נמסר מידע לא מדויק בגין הנכס אותו הם מבקשים לרכוש.

בדיקה נוספת אותה אנו ממליצים ללקוחותינו לבצע, הינה בדיקה של מצבה התכנוני של הדירה באמצעות אדריכל וזאת על מנת למנוע מצגי שווא של מוכרים. אומנם בהסכמי המכר אנו מקפידים ודורשים לקבל הצהרה מטעם המוכרים בקשר למצבה של הדירה, בין אם מדובר על היעדר רטיבויות ו/או מומים אותם מוכרים טרחו להסתיר.

לאחר שקיבלנו את כל המידע הרצוי אנו פונים לעריכת הסכם המכר. אך חשוב להבין, כי הסכם המכר אינו אקורד הסיום של הליווי אותו אנו מעניקים ללקוחותינו.

הליווי נמשך, באמצעות רישום הערות אזהרה עבור הלקוחות, רישום המשכנתא עבור הבנק, דיווח לרשויות המס בגין  העסקה ולבסוף קבלת המפתח ורישום סופי של הנכס על שם הרוכשים.

אנו מאמינים שליווי צמוד תוך הקפדה בלתי מתפשרת לביצוע רכישה נכונה של הנכס, תמנע נזקים עתידיים מלקוחותינו ותחסוך להם כסף מיותר ועוגמת נפש.