מאמר – הדין הצבאי

מאת עו"ד יצחק בן חמו                                                       

רבים שואלים מדוע צריכים עו"ד פלילי אשר מתמחה בדין הצבאי אשר יטפל בעבירות צבאיות לסוגן, כשהנפוצות שבהן הן עבירת העריקות וההשתמטות מצה"ל, עבירות סמים, סחר בנשק והסדרת המעמד בצה"ל (פטור/דחייה משירות). מאמר זה ינסה לשפוך אור ולהסביר מדוע נחוץ עו"ד ספציפי המתמחה בדין הצבאי ומהן הוראות החוק הספציפיות הנוגעות בעניין העבירות השונות ודרכי הטיפול וההתמודדות עמן.

יש לציין כי כל העבירות אשר מגיעות לפתחו של בית הדין הצבאי הינן עבירות פליליות לכל דבר ועניין, ובמרבית המקרים גוררות אחריהן אף רישום פלילי המשפיע על מהלך החיים האזרחיים גם לאחר השירות הצבאי.  לצבא ההגנה לישראל ישנה מערכת שפיטה נפרדת שחלה הן על העבירות הצבאיות והן על העבירות האזרחיות/פליליות. ישנה הפרדה מוחלטת בכל ההליך הצבאי החל מרגע הגשת התלונה והחקירה בגינה (אשר מבוצעת ע"י המשטרה הצבאית החוקרת – מצ"ח) וכלה בהגשת כתב האישום הצבאי ע"י הפרקליטות הצבאית לבית הדין וכול סדרי הדין הנלווים אליהם. מכאן, החשיבות היתרה ביעוץ וטיפול ע"י עורך דין פלילי אשר מתמחה בדין הצבאי ובחוקים הייחודים לשיפוט הצבאי אשר הוסמך לכך ואושר לייצג בבתי הדין הצבאיים ע"י נשיא בית המשפט העליון. 

בית הדין הצבאי מוסמך לשפוט חיילים בשירות סדיר, מילואים, אנשי קבע ואף אזרחים עובדי צה"ל.  לרוב בית הדין מחמיר יותר בענישה לעומת בית המשפט האזרחי ועבירות של שימוש בסמים בצבא לדוגמא מקבלות ביטוי ענישתי גבוה יותר. חיילים או אנשי מילואים אשר ביצעו עבירת עריקות יכולים למצוא עצמם מאחורי סורג ובריח לתקופות ארוכות.

עבירות עריקות:

תחילה נחוץ סדר בהבנת הדברים ובהגדרתן עפ"י חוק שירות ביטחון ומשכך, נפריד בן עבירת השתמטות מהצבא לבין עבירת העריקות. השתמטות מהשירות משמעה מי שנקרא לשירות צבאי סדיר בהגיעו לגיל 18 ולא התייצב לשם כך. עבירת העריקות מתחלקת לשניים:

  1. עבירת עריקות של חיילים משירות סדיר – (לפי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי ):חייל שנעדר משירותו בצבא, או מקום שהוא חייב כדין להימצא בו אותה שעה, נחשב כמי שנעדר מן השירות שלא ברשות אלא אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר לכך. עד 75 ימים לעריקותו הוא יישפט על כך בתוך יחידתו כאשר נשפטים בפני קצין שיפוט בכיר בדרגת סא"ל ומעלה. לאחר 75 ימים שאותו חייל/ת נעדר מיחידת האם שלו מוגש כתב אישום ע"י הפרקליטות הצבאית לבית הדין הצבאי.
  2. עבירת עריקות של חיילים משירות מילואים – חייל מילואים אשר קיבל צו מילואים לשירות פעיל ולא התייצב נחשב כנעדר מן השירות. עד 30 ימים בהם נעדר ייחשב כנפקד ואם ימי העריקות הם עד שנה הוא יישפט בתוך יחידת המילואים שלו ע"י קצין בדרגת סא"ל ומעלה. לאחר שנת עריקות, העניין צובר תאוצה קשה יותר, המשטרה הצבאית מטפלת בכך ומוגש כתב אישום ע"י הפרקליטות הצבאית לבית הדין. חשוב לציין כי מי שנעדר משירות המילואים מופיע במחשבי המשטרה, וייתכן כי ייתפס בעת בדיקת רישיונות שגרתית בעודו נוהג.  

יש לציין כי צבא הגנה לישראל מייחס חשיבות עצומה ונוקט ביד קשה כלפי עבירות העריקות וההשתמטות משירות. לרבים מהחיילים שמבצעים עבירות עריקות או השתמטות ישנם קשיים משפחתיים או אישיים ניכרים שאינם מאפשרים להם להמשיך ולשרת בצה"ל באופן תורם ומיטבי. לחלק נכבד מהחיילים ישנם גם קשיים הסתגלותיים למערכת הצבאית שהביאו אותם לכדי ביצוע העריקות או ההשתמטות. מכאן חשיבותו של עו"ד צבאי אשר יביא לידי ביטוי את הקשיים הללו בפני בית הדין הצבאי ו/או בפני הפרקליטות הצבאית – מחלקת עריקים על מנת לדאוג כי החיילים הללו יקבלו טיפול הולם וככל שהם יימצאו כמי שאינם מתאימים לשירות צבאי הם יפוטרו מן השירות וישוחררו מצה"ל.

עבירות סמים:

חשוב לציין כי צהל נוקט ביד קשה וחמורה כנגד עבירות סמים, ההיגיון שנעוץ בכך הוא כי על החייל להיות במלוא ערנותו לקראת המשימות הצבאיות המוטלות עליו. כל פעם שישנו חשד לשימוש בסמים נפתחת חקירת מצ"ח במטרה לבדוק את נסיבות העניין. במסגרת בדיקה זו מבוצעות בדיקות שתן ע"י מתן דגימה ואף חיפוש בביתו של החייל. מי שחשוד בשימוש חד פעמי בסמים בנסיבות צבאיות בהיותו בשירות, ייעצר עד תום ההליכים בעניינו (היינו, מעצר עד שבית הדין יחליט אם החייל אשם או זכאי).הענישה היא מחמירה וכוללת תקופות מאסר לא מבוטלות בגין שימוש בסמים, ואף הורדה לדרגת טוראי. יש להדגיש במיוחד כי חייל שבית דין צבאי גזר עליו עונש מאסר בפועל מעל חודשים בגין שימוש בסמים, הדבר יגרור אחריו רישום פלילי באזרחות.

חשוב מאוד:  כאשר מוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי בגין שימוש בסמים  מומלץ להיוועץ עם עורך דין צבאי אשר מתמחה במשפט הצבאי והפלילי. אשר יבדוק לעומקן את אופן הבדיקות, ייעץ לך כיצד לנהל את התיק הפלילי ובכך עשוי למנוע  מימך עוגמת נפש בעתיד.

הכותב הינו עורך דין צבאי, יוצא פרקליטות המדינה – המחלקה הפלילית, שותף במשרד עו"ד שטרית - בן חמו. בעל אישור מיוחד לייצוג בבתי הדין הצבאיים. לפרטים וייעוץ משפטי חייג  02-9925566, או באתר האינטרנט שלנו www.sb-law.co.il

הבהרה: אין בתוכן דלעיל משום המלצה או חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי. כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני. כל המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל עצמו בלבד.